Ainiovaaran Hiihdot 9.4.2007

 

 

T U L O K S E T (Perinteinen)

 

© Aavasaksan Urheilijat
Sarjaluettelo:
M10; N10; M11; N11; M12; N12; M13; N13; M14; N14; N15; N16; M15; M16; N18; N20; NYL; N35; M55; M45; M18; M35; M20; MYL;
 

Miehet 10 vuotta 1,7 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Metsä-Angeria Oy

  1. Juho Neuvonen            Mikkelin Hiihtäjät            6.04,8
  2. Johannes Tuominen        Paimion Urheilijat            6.05,3      0.00,5
  3. Väinö Pääkkölä           Karihaaran Visa               6.25,0      0.20,2
  4. Aleksi Parttimaa         Paimion Urheilijat            6.25,6      0.20,8
  5. Joonas Salminen          Lapin Veikot                  6.27,4      0.22,6
  6. Santeri Pirneskoski      Karihaaran Visa               6.28,7      0.23,9
  7. Janne Alanenpää          Aavasaksan Kisa               6.35,1      0.30,3
  8. Niko Holmström           Iin Hiihtoseura               6.41,4      0.36,6
  9. Tuomas Säteri            Keravan Urheilijat            6.48,4      0.43,6
 10. Oskari Heinikoski        Karihaaran Visa               6.53,0      0.48,2
 11. Mikko Pitkänen           Puijon Hiihtoseura            7.04,3      0.59,5
 12. Aapo Mäntyvaara          Puijon Hiihtoseura            7.15,1      1.10,3
 13. Aki Uusimäki             Aavasaksan Kisa               7.26,5      1.21,7
 14. Sakari Hyöki             Valkeakosken Haka             7.46,7      1.41,9
 Poisjäänyt   2
  -  11.  25997897  Santeri Hirvonen         Puijon Hiihtoseura
  -   5.  28970691  Aatu Vajanto             Puijon Hiihtoseura
Sarjaluettelo

Naiset 10 vuotta 1,7 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Länsi-Rajan LVI ja Kylmä

  1. Netta-Nana Mäkkylä       Jämin Jänne                   5.47,1
  2. Essi Heikka              Aavasaksan Kisa               5.52,2      0.05,1
  3. Anni Alakoski            Reisjärven Pilke              6.15,2      0.28,1
  4. Susanna Ojala            Jalasjärven Jalas             6.45,9      0.58,8
  5. Veera Valta              Maaningan Mahti               6.50,3      1.03,2
  6. Johanna Juntunen         Iin Hiihtoseura               6.56,9      1.09,8
  7. Oona Virkkunen           Maaningan Mahti               6.57,0      1.09,9
  8. Kristiina Käkisalo       Paltamon Urheilijat           7.13,1      1.26,0
  9. Laura Kukkonen           Oulun Hiihtoseura             7.21,3      1.34,2
 10. Janika Niskanen          Alatornion Pirkat             7.21,5      1.34,4
 11. Marena Jääskö            Aavasaksan Urheilijat         7.21,7      1.34,6
 11. Henna Pulkkinen          Karihaaran Visa               7.21,7      1.34,6
 13. Jonna Niskanen           Alatornion Pirkat             7.23,9      1.36,8
 14. Vilma Härkönen           Alatornion Pirkat             7.42,1      1.55,0
 15. Erika Reijonen           Ounasvaaran Hiihtoseura       7.44,0      1.56,9
 16. *Jasmine Ewalds          Borgå Akilles                 8.29,2      2.42,1
 Poisjäänyt   1
  -  24.  29384587  Matilda Lammi            Karihaaran Visa
Sarjaluettelo

Miehet 11 vuotta 1,7 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Hotelli Helenan Kievari

  1. Karri Hakala             Ylistaron Kilpa-Veljet        5.30,2
  2. Ville Parkkila           Keminsuun Kisa                5.41,5      0.11,3
  3. Juuso Kivilähde          Porin Seudun Hiihtäjät        5.41,9      0.11,7
  4. Lauri Lepistö            Kouvolan Hiihtoseura          5.45,6      0.15,4
  5. Max Enbuske              Keminsuun Kisa                5.47,4      0.17,2
  6. Sami Roos                Mikkelin Hiihtäjät            5.59,2      0.29,0
  7. Aleksi Husso             Maaningan Mahti               5.59,9      0.29,7
  8. Jani Sarkkinen           Oulunsalon Vasama             6.07,7      0.37,5
  9. Aleksi Pulkkinen         Karihaaran Visa               6.10,1      0.39,9
 10. Arsi Hintala             Tampereen Yritys              6.11,7      0.41,5
 11. Lauri Hyöki              Valkeakosken Haka             6.13,2      0.43,0
 12. Jonne Maunu              Karihaaran Visa               6.15,1      0.44,9
 13. Stepan Terentjev         Liettua                       6.16,9      0.46,7
 14. Jesse Piilonen           Kortesjärven Järvi-Veiko      6.19,0      0.48,8
 15. Henri Korpi              Aavasaksan Urheilijat         6.51,6      1.21,4
 16. Ville Uusimäki           Aavasaksan Kisa               7.16,8      1.46,6
 Poisjäänyt   1
  -  50.  28527329  Juuso Haarala            Gamlakarleby IF
Sarjaluettelo

Naiset 11 vuotta 1,7 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Optikkoliike Lapinkatse

  1. Netta Tuhkanen           Mikkelin Hiihtäjät            5.39,5
  2. Louise Björkskog         IF Brahe                      5.45,0      0.05,5
  3. Viivi Kuosmanen          Maaningan Mahti               5.46,9      0.07,4
  3. Emilia Kulhelm           Kaipolan Vire                 5.46,9      0.07,4
  5. Anette Veerpalu          Viro Paavo Nael               5.53,5      0.14,0
  6. Johanna Halonen          Alatornion Pirkat             5.59,3      0.19,8
  7. Anne Pitkänen            Punkalaitumen Kunto           6.09,7      0.30,2
  8. Ida-Maria Ankkuri        Seinäjoen Hiihtoseura         6.11,6      0.32,1
  9. Vilma Kukkonen           Oulun Hiihtoseura             6.13,4      0.33,9
 10. Julia Hannunkivi         Keminsuun Kisa                6.19,4      0.39,9
 Poisjäänyt   1
  -  59.  28897392  Jasmi Joensuu            Keravan Urheilijat
Sarjaluettelo

Miehet 12 vuotta 1,7 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Ylitornion Apteekki

  1. Mikko Loukkaanhuhta      Kankaanpään Urheilijat        5.02,3
  2. Waltteri Vinkanharju     Hyvinkään Hiihtäjät           5.09,7      0.07,4
  3. Roope Kiviniemi          Oulun Hiihtoseura             5.23,1      0.20,8
  4. Pyry Rantalainen         Hyvinkään Hiihtoseura         5.27,2      0.24,9
  5. Aleksi Hiltunen          Rovaniemen Lappi              5.41,8      0.39,5
  6. Fredrik Fröberg          Kyrkslätt IF                  5.46,4      0.44,1
  7. Juho Ukkola              Siilinjärven Hiihtoseura      5.49,0      0.46,7
  8. Teemu Risto              Puijon Hiihtoseura            5.50,4      0.48,1
  9. Matti Vesterinen         Rovaniemen Lappi              5.51,7      0.49,4
 10. Robert Björklind         Gamlakarleby IF               6.04,4      1.02,1
 11. Taudvidas Strolia        Liettua                       6.17,3      1.15,0
 12. Matias Laitamaa          Aavasaksan Urheilijat         6.33,5      1.31,2
Sarjaluettelo

Naiset 12 vuotta 1,7 km - Sarjan pokaalit lahjoitti LVI-asennus J. Rautio

  1. Anniina Harju            Kouvolan Hiihtoseura          5.24,1
  2. Sofia Manninen           Ounasvaaran Hiihtoseura       5.25,2      0.01,1
  3. Juulianna Oja            Pellon Ponsi                  5.34,0      0.09,9
  4. Mira Haapalainen         Maaningan Mahti               5.37,1      0.13,0
  5. Veera Lassheikki         Aavasaksan Kisa               5.39,8      0.15,7
  6. Maiju Luoto              Ilomantsin Urheilijat         5.40,3      0.16,2
  7. Jennina Ojala            Jalasjärven Jalas             5.42,2      0.18,1
  8. Roosa Räsänen            Maaningan Mahti               5.45,3      0.21,2
  9. Petra Virkkunen          Maaningan Mahti               5.53,2      0.29,1
 10. Sanni Vuorinen           Jalasjärven Jalas             5.56,2      0.32,1
 11. Noora Määttä             Rovaniemen Lappi              6.04,2      0.40,1
 12. Reetta Pirneskoski       Karihaaran Visa               6.04,9      0.40,8
 13. Jenny Renqvist           IF VOM                        6.06,1      0.42,0
 14. Jonna Rask               Pargas IF                     6.11,2      0.47,1
 15. Roosa Hämäläinen         Kokkolan Veikot               6.13,6      0.49,5
 16. Kaisa Ylä-Mäihäniemi     Kuoreveden Kärki              6.14,8      0.50,7
 17. Katariina Käkisalo       Paltamon Urheilijat           6.16,8      0.52,7
Sarjaluettelo

Miehet 13 vuotta 2.5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Loma-Vietonen

  1. Simon Öberg              Kalix SK Ruotsi               8.08,4
  2. Andreas Veerpalu         Viro Paavo Nael               8.17,9      0.09,5
  3. Juuso Ukkola             Siilinjärven Hiihtoseura      8.24,3      0.15,9
  4. Jani Keto                Evijärven Urheilijat          8.31,1      0.22,7
  5. Juho Riipi               Raudanjoen Kuohu              8.37,3      0.28,9
  6. Joona Joensuu            Keravan Urheilijat            8.39,7      0.31,3
  7. Ville Säteri             Keravan Urheilijat            8.40,6      0.32,2
  8. Tuomas Olli              Ounasvaaran Hiihtoseura       8.47,4      0.39,0
  9. Jouni Pitkänen           Puijon Hiihtoseura            8.55,8      0.47,4
 10. Teemu Pöntinen           Mikkelin Hiihtäjät            8.58,5      0.50,1
 11. Joonas Sarkkinen         Oulunsalon Vasama             8.59,0      0.50,6
 12. Maxim Murashkin          Luleå Gjutarens IF Ruotsi     9.02,9      0.54,5
 13. Lauri Palvaila           Sysmän Sisu                   9.14,6      1.06,2
 14. Toni Wik                 IK Falken                     9.14,9      1.06,5
 15. Jyri Töyrylä             Kouvolan Hiihtoseura          9.20,0      1.11,6
 16. Jarkko Harjula           Lapin Veikot                  9.24,0      1.15,6
 17. Jukka Pahajoki           Huhtasuon Hiihto 2000         9.24,7      1.16,3
 18. Reino Ranto              Ilmajoen Kisailijat           9.34,8      1.26,4
 19. Miika Niskanen           Alatornion Pirkat             9.34,9      1.26,5
 20. Jussi Manninen           Mäntsälän Urheilijat          9.53,4      1.45,0
 21. Mikko Tarvaala           Sysmän Sisu                  10.41,1      2.32,7
 22. Ville Nikka              Rovaniemen Lappi             10.52,5      2.44,1
 Poisjäänyt   5
  - 126.  26477921  Petteri Kauppila         Teuvan Rivakka
  - 122.  26153245  Aleksi Hirvonen          Puijon Hiihtoseura
  - 119.  28494847  Janne Martikainen        Haapaveden Urheilijat
  - 112.  22712936  Jari Nikunlassi          Kemijärven Urheilijat
  - 101.  27164550  Olli Salmela             Laitasaaren Veto
Sarjaluettelo

Naiset 13 vuotta 2.5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Lomakeskus Karemajat

  1. Julia Rask               Pargas IF                     8.42,0
  2. Essi Hannunkivi          Keminsuun Kisa                8.58,2      0.16,2
  3. Jasmin Ojalainen         Imatran Urheilijat            9.02,9      0.20,9
  4. Kaisa Sipinen            Kouvolan Hiihtoseura          9.16,3      0.34,3
  5. Annika Halonen           Alatornion Pirkat             9.24,7      0.42,7
  6. Miia Makkonen            Sysmän Sisu                   9.27,1      0.45,1
  7. Janina Järvelä           Paltamon Urheilijat           9.27,4      0.45,4
  8. Jonna Juvani             Aavasaksan Kisa               9.27,5      0.45,5
  9. Sanna Krekula            Kangasalan Kisa               9.28,5      0.46,5
 10. Heli Haapala             Keminsuun Kisa                9.28,8      0.46,8
 11. Aliisa Salminen          Lapin Veikot                  9.43,9      1.01,9
 12. Aino Keisanen            Lehtimäen Jyske               9.52,4      1.10,4
 13. Anni Heinikoski          Karihaaran Visa              10.02,8      1.20,8
 14. Jutta Vaaraniemi         Aavasaksan Kisa              10.09,0      1.27,0
 15. Jessica Hinkka           IK Falken                    10.09,5      1.27,5
 16. Iina Lauren              Oulunsalon Vasama            10.42,7      2.00,7
 17. Hanna-Riikka Heikka      Aavasaksan Kisa              10.46,4      2.04,4
 18. Suvi Minkkinen           Joutsan Pommi                10.50,9      2.08,9
 19. Noora Jääskö             Aavasaksan Urheilijat        11.23,7      2.41,7
 20. Sanna Alanenpää          Aavasaksan Kisa              11.37,4      2.55,4
 21. Aura Pitkänen            Puijon Hiihtoseura           13.32,8      4.50,8
 Poisjäänyt   5
  - 139.  30263202  Irene Björkskog          IF Brahe
  - 137.  27504314  Ira Matkaselkä           Oulaisten Huima
  - 135.  23893964  Liisa Heikkilä           Rajamäen Kehitys
  - 134.  27437685  Noora Holmström          Iin Hiihtoseura
  - 132.  28902517  Iita Niskanen            Vieremän Koitto
Sarjaluettelo

Miehet 14 vuotta 2.5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti VIPATI

  1. Joonas Nikunlassi        Kemijärven Urheilijat         7.28,1
  2. Antti Ojansivu           Ylöjärven Ryhti               7.52,7      0.24,6
  3. Rikhard Mäki-Heikkilä    IF Länken                     8.03,0      0.34,9
  4. Ville Tasala             Keminsuun Kisa                8.03,3      0.35,2
  5. Christoffer Lindvall     IF Minken                     8.04,6      0.36,5
  6. Aleksi Marjoniemi        Haapajärven Kiilat            8.10,7      0.42,6
  7. Joonas Jussila           Iin Urheilijat                8.17,6      0.49,5
  8. Matti Keskitalo          Haapajärven Kiilat            8.18,5      0.50,4
  9. Niklas Laeste            Kankaantaan Kisa              8.26,6      0.58,5
 10. Santeri Uusitalo         Pellon Ponsi                  8.27,5      0.59,4
 11. Severi Manninen          Ounasvaaran Hiihtoseura       8.31,3      1.03,2
 12. Juho-Jaakko Kursula      Laukaan Urheilijat            8.35,3      1.07,2
 13. Kimmo Kekkonen           Puijon Hiihtoseura            8.39,4      1.11,3
 14. Miko Flinkman            Hyvinkään Hiihtäjät           8.40,0      1.11,9
 15. Timo Hietaoja            Kankaanpään Urheilijat        8.57,2      1.29,1
 16. Mikko Koistinen          Puijon Hiihtoseura            9.13,2      1.45,1
 17. Pauli Parkkila           Keminsuun Kisa                9.16,4      1.48,3
 18. Henri Hämäläinen         Kokkolan Veikot               9.20,7      1.52,6
 19. Jonatan Sandvik          IF Brahe                      9.21,4      1.53,3
 20. Radek Matula             Ounasvaaran Hiihtoseura       9.24,7      1.56,6
 21. Juho Pitkänen            Puijon Hiihtoseura            9.29,8      2.01,7
 22. Ville Kolehmainen        Simon Kiri                    9.32,6      2.04,5
 23. *Jon Ewalds              Borgå Akilles                 9.50,5      2.22,4
 Poisjäänyt   2
  - 179.  26313674  Samuli Jetsonen          Karttulan Urheilijat
  - 159.  26015325  Jussi Havela             Pellon Ponsi
Sarjaluettelo

Naiset 14 vuotta 2.5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Muotitalo

  1. Anette Haukilahti        Keminsuun Kisa                8.21,2
  2. Johanna Ukkola           Siilinjärven Hiihtoseura      8.33,5      0.12,3
  3. Lucie Charvatova         Tsekki                        8.56,8      0.35,6
  4. Janica Niskala           Toholammin Urheilijat         8.57,5      0.36,3
  5. Sanna Martikkala         Kempeleen Pyrintö             8.59,8      0.38,6
  6. Elisa Pitkänen           Keminsuun Kisa                9.00,6      0.39,4
  7. Essi Lotvonen            Laitasaaren Veto              9.25,0      1.03,8
  8. Henna Kallunki           Ounasvaaran Hiihtoseura       9.27,9      1.06,7
  9. Alisa Pyrrö              Oulunsalon Vasama             9.36,3      1.15,1
 10. Milka Pakarinen          Kangasalan Kisa               9.39,4      1.18,2
 11. Elli Niemi               Pilkanmaan Pilke              9.46,9      1.25,7
 12. Noora Pääkkölä           Karihaaran Visa              10.01,3      1.40,1
 13. Tanja Vierikko           Pellon Ponsi                 11.24,4      3.03,2
 Poisjäänyt   2
  - 193.  24154068  Assi Alakoski            Reisjärven Pilke
  - 184.  24221755  Sanna Juujärvi           Ounasvaaran Hiihtoseura
Sarjaluettelo

Naiset 15 vuotta 2.5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Tornionlaakson Matkailuyhdistys

  1. Maria Sundström          Strömnäs GIF Ruotsi           8.26,6
  2. Reeta Hukka              Kiteen Urheilijat             8.56,4      0.29,8
  3. Janette Mäki             Karinaisten Kunto             8.57,4      0.30,8
  4. Linda Härkönen           Iin Hiihtoseura               8.58,9      0.32,3
  5. Anni Keisanen            Lehtimäen Jyske               9.00,6      0.34,0
  6. Rita Nurmenrinta         Jämin Jänne                   9.01,5      0.34,9
  7. Siiri Sipinen            Kouvolan Hiihtoseura          9.03,3      0.36,7
  8. Niina Kukkonen           Kouvolan Hiihtoseura          9.06,4      0.39,8
  9. Tanja Ylisiurua          Iin Hiihtoseura               9.12,1      0.45,5
 10. Laura Ylä-Mäihäniemi     Kuoreveden Kärki              9.15,2      0.48,6
 11. Suvi Jylhä               Halsuan Toivo                 9.20,7      0.54,1
 12. Janita Luttunen          Sieppijärven Sisu             9.20,8      0.54,2
 13. Iida Töyrylä             Kouvolan Hiihtoseura          9.32,3      1.05,7
 14. Kaisa Ilonen             Kangasalan Kisa               9.39,3      1.12,7
 15. Tiia Helminen            Tampereen Hiihtoseura         9.59,0      1.32,4
 Poisjäänyt   1
  - 200.  30251418  Anniina Pöllänen         Mäntsälän Urheilijat
Sarjaluettelo

Naiset 16 vuotta 2.5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti K-Rauta Lakkapää

  1. Tanja Kauppinen          Leppävirran Viri              7.49,0
  2. Iina Räty                Ilomantsin Urheilijat         8.10,6      0.21,6
  3. Sanna Pulkkinen          Karihaaran Visa               8.17,8      0.28,8
  4. Emma Sjölander           Strömnäs GIF Ruotsi           8.23,5      0.34,5
  5. Katri Mikander           Leppävirran Viri              8.28,5      0.39,5
  6. Marjaana Pitkänen        Puijon Hiihtoseura            8.29,1      0.40,1
  7. Riikka Makkonen          Nurmeksen Sepot               8.41,7      0.52,7
  8. Emma Wennebjörk          OK Sarven Gällivare Ruotsi    8.47,6      0.58,6
  9. Laura Iisakka            Keminsuun Kisa                8.58,3      1.09,3
 10. Heta Tarvaala            Sysmän Sisu                   9.19,2      1.30,2
 11. Marika Joensuu           Jämin Jänne                   9.20,2      1.31,2
 12. Riikka Varjus            Tammelan Ryske                9.22,4      1.33,4
 13. Niina Irva               Aavasaksan Kisa               9.31,7      1.42,7
 14. Eija Hietaoja            Kankaanpään Urheilijat        9.56,7      2.07,7
 15. Annika Jauhiainen        Haapaveden Urheilijat        10.00,8      2.11,8
 16. Karoline Waldnerova      Tsekki                       10.18,6      2.29,6
 Poisjäänyt   1
  - 221.  25544826  Jutta Salmela            Laitasaaren Veto
Sarjaluettelo

Miehet 15 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Keskinäinen Vakuutusyhtiö Tapiola

  1. Robin Eriksson           IF Minken                    15.01,7
  2. Rinalds Kostzukovs       Latvia                       15.02,3      0.00,6
  3. Andre Engström           IF VOM                       15.04,1      0.02,4
  4. Joona Männistö           Oulaisten Huima              15.18,9      0.17,2
  5. Tuomas Saviluoto         Toholammin Urheilijat        15.22,5      0.20,8
  6. Janari Rajas             Viro Margus                  15.24,7      0.23,0
  7. Martins Indriksons       Latvia                       15.30,6      0.28,9
  8. Jere Harjula             Lapin Veikot                 15.32,5      0.30,8
  9. Niko Niskanen            Alatornion Pirkat            15.46,8      0.45,1
 10. Jesse Maunu              Karihaaran Visa              16.09,5      1.07,8
 11. Sander Eilo              Viro Paavo Nael              16.18,3      1.16,6
 12. Karl Laasik              Viro Paavo Nael              16.20,9      1.19,2
 13. Marko Liiva              Viro Paavo Nael              16.33,5      1.31,8
 14. Sven Anton               Viro Paavo Nael              16.47,1      1.45,4
 15. Topias Kukkonen          Oulun Hiihtoseura            17.05,4      2.03,7
 16. Siim Karukäpp            Viro Margus                  17.17,4      2.15,7
 17. Juuso Vaaraniemi         Aavasaksan Kisa              17.23,2      2.21,5
 18. Kristo Körgnurm          Viro Margus                  17.44,7      2.43,0
 Poisjäänyt   2
  - 252.  27518546  Iivo Niskanen            Vieremän Koitto
  - 247.  27995910  Pauli Keisanen           Lehtimäen Jyske
Sarjaluettelo

Miehet 16 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti ST-1 asemat Jouko Kinnunen

  1. Vili Vajanto             Puijon Hiihtoseura           14.36,2
  2. Jesse Ukkola             Siilinjärven Hiihtoseura     14.47,2      0.11,0
  3. Esa Vilhunen             Keravan Urheilijat           14.52,7      0.16,5
  4. Markus Sinijärvi         Pirkkalan Hiihtäjät          15.02,6      0.26,4
  5. Hans Teearu              Viro Paavo Nael              15.17,5      0.41,3
  6. Jari Huhta               Hollolan Urheilijat -46      15.18,8      0.42,6
  7. Jan Hasek                Tsekki                       15.22,2      0.46,0
  8. Fredrik Pajala           Strömnäs GIF Ruotsi          15.28,2      0.52,0
  9. Mikko Lund               IFK Kiruna  Ruotsi           15.35,0      0.58,8
 10. Nauris Bikernieks        Latvia                       15.44,7      1.08,5
 11. Kaur Löhmus              Viro Paavo Nael              15.49,7      1.13,5
 12. Ronalds Vovers           Latvia                       16.07,1      1.30,9
 13. Ville-Matti Tarvonen     Kangasniemen Kalske          16.16,4      1.40,2
 14. Niko Rantalainen         Hyvinkään Hiihtoseura        16.23,9      1.47,7
 15. Tuukka Pöyhönen          Puijon Hiihtoseura           16.51,3      2.15,1
Sarjaluettelo

Naiset 18 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Kiinteistöpalvelu Seppo Riekkola

  1. Sanna Markkanen          Leppävirran Viri             16.16,0
  2. Jennie Öberg             Kalix SK Ruotsi              16.19,8      0.03,8
  3. Anna Jolma               Alatornion Pirkat            16.32,3      0.16,3
  4. Josefin Sandvik          IF Brahe                     16.34,8      0.18,8
  5. Kaidi Udras              Viro Paavo Nael              16.35,9      0.19,9
  6. Triin Ojaste             Viro Paavo Nael              16.45,3      0.29,3
  7. Josefin Halvarsson       Bodens SK Ruotsi             16.48,7      0.32,7
  8. Fanny Pekkari            IFK Tärendö  Ruotsi          16.52,3      0.36,3
  9. Laura Joensuu            Saloisten Reipas             17.24,3      1.08,3
 10. Milla Saarinen           Seinäjoen Hiihtoseura        17.26,0      1.10,0
 11. Tiia Hyrkäs              Aavasaksan Urheilijat        17.27,4      1.11,4
 12. Veera-Maria Hintala      Tampereen Yritys             17.31,8      1.15,8
 13. Laura Huhta              Aavasaksan Urheilijat        17.36,2      1.20,2
 14. Heli Jauhiainen          Haapaveden Urheilijat        17.42,0      1.26,0
 15. Niina Mäki               Alatornion Pirkat            18.01,8      1.45,8
 16. Milla Lotvonen           Laitasaaren Veto             18.09,5      1.53,5
 17. Elisa Pelttari           Pellon Ponsi                 18.10,4      1.54,4
 18. Kaisu Ojansivu           Ylöjärven Ryhti              18.13,2      1.57,2
 19. Jevgenina Kolga          Liettua                      18.38,5      2.22,5
 20. Emilia Nousiainen        Karihaaran Visa              18.41,7      2.25,7
 21. Heidi Raju               Viro Paavo Nael              18.53,3      2.37,3
 22. Mairi Kants              Viro Paavo Nael              20.00,6      3.44,6
 23. Vilja Välimäki           Tampereen Hiihtoseura        20.18,0      4.02,0
 24. Marjut Juntunen          Iin Hiihtoseura              21.23,8      5.07,8
 Keskeytys   1
  - 287.  23826889  Maaret Rantalainen       Hyvinkään Hiihtoseura
 Poisjäänyt   2
  - 280.  27035278  Jaana Palo               Vihdin Viesti
  - 272.  3505409   Tonje Haanes-Rensberg    Ruotsi
Sarjaluettelo

Naiset 20 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti K-Supermarket Ylitornio

  1. Satu Annila              Kangasalan Kisa              15.15,9
  2. Anne Kyllönen            Kainuun Hiihtoseura          15.20,6      0.04,7
  3. Johanna Heinänen         Kuoreveden Kärki             15.38,0      0.22,1
  4. Karolina Skog            Strömnäs GIF Ruotsi          15.54,8      0.38,9
  5. Krista Lähteenmäki       Ikaalisten Urheilijat        16.36,6      1.20,7
  6. Mari Salminen            Aavasaksan Urheilijat        17.36,9      2.21,0
 Poisjäänyt   2
  - 309.  27518782  Kerttu Niskanen          Vieremän Koitto
  - 304.  3505260   Magdalena Pajala         Strömnäs GIF Ruotsi
  
Sarjaluettelo

Naiset 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Ylitornion Betonituote

  1. Aino-Kaisa Saarinen      Joutsan Pommi                14.10,0
  2. Stephanie Santer         Italia                       14.58,1      0.48,1
  3. Silja Tarvonen           Kangasniemen Kalske          14.58,6      0.48,6
  4. Marjo Loukkola           Vuokatti Ski Team Kainuu     15.05,0      0.55,0
  5. Tatjana Mannima          Viro Paavo Nael              15.18,3      1.08,3
  6. Klara Moravcova          Tsekki                       15.52,7      1.42,7
  7. Merja Runtti             Vesaisen Pojat               15.59,3      1.49,3
  8. Kristiina Zotova         Viro Paavo Nael              16.28,3      2.18,3
  9. Terhi Lehtola            Oulaisten Huima              17.34,4      3.24,4
 Poisjäänyt   2
  - 320.  3785000   Irina Terentjeva         Liettua
  - 314.  26127912  Heini Hokkanen           Kangasniemen Kalske
Sarjaluettelo

Naiset 35 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Venehalli Hyrkäs

  1. Anne Hyytiäinen          Saarijärven Pullistus        17.00,3
  2. Eija Ristanen            Saarijärven Pullistus        17.00,7      0.00,4
  3. Airi Turunen             Kuopion Hiihtäjät            22.30,2      5.29,9
 Poisjäänyt   2
  - 325.  27430349  Tarja Hand               Iin Urheilijat
  - 323.  27489125  Eija Lempinen            Kuopion Hiihtäjät
Sarjaluettelo

Miehet 55 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Putki ja Poltin Reijo Salmi

  1. Tuomo Turunen            Kuopion Hiihtäjät            16.17,9
  2. Kauko Paananen           Viitasaaren Viesti           16.38,3      0.20,4
  3. Alfred Joki              SK Gränsen Ruotsi            17.07,9      0.50,0
  4. Veikko Anttonen          Kiimingin Urheilijat         20.24,7      4.06,8
  5. Oiva Lukkari             Alatornion Pirkat            23.34,4      7.16,5
 Poisjäänyt   1
  - 330.  27419072  Harri Andersson          Ounasvaaran Hiihtoseura
Sarjaluettelo

Miehet 45 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Aavasaksan Sähkö

  1. Kari Hiltunen            Rovaniemen Lappi             15.00,5
  2. Sven-Erik Pajala         Strömnäs GIF Ruotsi          15.09,3      0.08,8
  3. Velu Kallunki            Yläkemijoen Urheilijat       15.25,9      0.25,4
  4. Jari Sinko               Lohtajan Veikot              16.39,9      1.39,4
  5. Esa Rantakeisu           Aavasaksan Urheilijat        16.57,1      1.56,6
  6. Pentti Mäkinen           Kangasalan Kisa              17.27,3      2.26,8
 Poisjäänyt   2
  - 339.  21697081  Juhani Hytönen           Alatornion Pirkat
  - 336.  31847371  Pauli Ojalainen          Rovaniemen Lappi
Sarjaluettelo

Miehet 18 vuotta 5 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Syväjärvi Yhtymä Ay

  1. Janne Stenbäck           Lapin Veikot                 13.39,9
  2. Aleksi Harjula           Lapin Veikot                 14.06,7      0.26,8
  3. Daniel Halvarsson        Bodens SK Ruotsi             14.15,3      0.35,4
  4. Rauno Avell              Viro Margus                  14.16,1      0.36,2
  5. Petr Janecek             Tsekki                       14.17,8      0.37,9
  6. Morten Priks             Viro Paavo Nael              14.19,8      0.39,9
  7. Lasse Härkönen           Iin Hiihtoseura              14.40,3      1.00,4
  8. Henri Ruul               Viro Paavo Nael              14.52,6      1.12,7
  9. Teemu Salminen           Aavasaksan Urheilijat        14.57,3      1.17,4
 10. Arvis Lepins             Latvia                       15.01,6      1.21,7
 11. Taneli Hylkilä           Reisjärven Pilke             15.03,7      1.23,8
 12. Rolands Puzulis          Latvia                       15.04,0      1.24,1
 13. Vjatseslav Murov         Viro Paavo Nael              15.04,7      1.24,8
 14. Joakim Lindvall          IF Minken                    15.18,4      1.38,5
 15. Timo Tigane              Viro Paavo Nael              15.19,0      1.39,1
 16. Olli Santapukki          Hyvinkään Hiihtoseura        15.38,8      1.58,9
 17. Mikael Lammi             Karihaaran Visa              15.41,2      2.01,3
 18. Atte Lappalainen         Puijon Hiihtoseura           15.43,4      2.03,5
 19. Jan Ewalds               Borgå Akilles                16.11,2      2.31,3
 20. Sakari Järvelä           Iin Urheilijat               16.25,2      2.45,3
 21. Siim Eilo                Viro Paavo Nael              16.45,3      3.05,4
 22. Alexander Sundström      Strömnäs GIF Ruotsi          16.49,4      3.09,5
 23. Joakim Björklind         Gamlakarleby IF              17.15,7      3.35,8
 24. Ville Kuusisto           Hollolan Urheilijat -46      17.28,2      3.48,3
 Hylätty   1
  - 353.  23859432  Lauri Mäkinen            Kangasalan Kisa
 Poisjäänyt   7
  - 372.  25590553  Niila Syväjärvi          Muonion Tunturi-Veikot
  - 371.  26265418  Jouni Komu               Pyhäjärven Pohti
  - 370.  23222632  Eero-Matias Saviluoto    Nivalan Urheilijat
  - 364.  27493205  Sampsa Lietonen          Puijon Hiihtoseura
  - 362.            Joakim Lehto             Svanstein SK Ruotsi
  - 359.  27475171  Joonas Kukkonen          Oulun Hiihtoseura
  - 356.            Alexander Lehto          Svanstein SK Ruotsi
Sarjaluettelo

Miehet 35 vuotta 10 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Caratia Kelloliike Kuitunen

  1. Kari Ollila              Yläkemijoen Urheilijat       29.42,1
  2. Petteri Lepistö          Kouvolan Hiihtoseura         29.44,1      0.02,0
  3. Toivo Tasa               Viro Margus                  30.46,7      1.04,6
  4. Antti Härkönen           Alatornion Pirkat            31.14,0      1.31,9
  5. Seppo Vinkanharju        Hyvinkään Hiihtäjät          31.52,6      2.10,5
  6. Sakari Parttimaa         Paimion Urheilijat           32.05,5      2.23,4
  7. Reijo Juntunen           Iin Hiihtoseura              32.17,6      2.35,5
 Poisjäänyt   2
  - 387.  26568160  Bo-Göran Lindvall        IF Minken
  - 384.            Hanno Priks              Viro Paavo Nael
Sarjaluettelo

Miehet 20 vuotta 10 km - Sarjan pokaalit lahjoitti JIA-Tilat Oy

  1. Martti Jylhä             Vuokatti Ski Team Kainuu     26.29,4
  2. Ondrej Horyna            Tsekki                       26.36,0      0.06,6
  3. Harri Suojärvi           Karihaaran Visa              27.14,0      0.44,6
  4. Juuso Haataja            Seinäjoen Hiihtoseura        27.26,4      0.57,0
  5. Lari Lehtonen            Imatran Urheilijat           27.44,7      1.15,3
  6. Juho Heikkinen           Keravan Urheilijat           28.24,7      1.55,3
  7. Ari Luusua               Ounasvaaran Hiihtoseura      28.25,7      1.56,3
  8. Martin Norrgård          Pargas IF                    28.41,3      2.11,9
  9. Jan-Eric Sundqvist       Pargas IF                    29.12,2      2.42,8
 10. Sami Salo                Sotkamon Jymy                29.12,5      2.43,1
 11. Eero Teivaala            Ylöjärven Urheilijat         29.17,7      2.48,3
 12. Johannes Siponen         Vieremän Koitto              29.27,5      2.58,1
 13. Jukka Palo               Vihdin Viesti                29.53,8      3.24,4
 14. Harri Latvakoski         Ylivieskan Kuula             30.06,4      3.37,0
 15. Ville Hiltunen           Puijon Hiihtoseura           30.10,4      3.41,0
 16. Jani Haapala             Keminsuun Kisa               31.32,5      5.03,1
 Poisjäänyt   8
  - 414.  21394106  Erik Eklund              Keravan Urheilijat
  - 412.  27480771  Heikki Kopakka           Alavieskan Viri
  - 408.  27556443  Aki Seipäjärvi           Rovaniemen Lappi
  - 405.  27437504  Jonas Hamström           Lovisa Tor-Loviisan Tor
  - 402.  3500324   Mikael Norberg           Strömnäs GIF Ruotsi
  - 400.  3500263   David Hedlund            Strömnäs GIF Ruotsi
  - 396.  3390074   Eeri Vahtra              Viro Paavo Nael
  - 395.  23272608  Ville Simola             Kymin Koskenpojat
Sarjaluettelo

Miehet 10 km - Sarjan pokaalit lahjoitti Ylitornion Osuuspankki

  1. Sami Jauhojärvi          Vuokatti Ski Team Kainuu     25.26,3
  2. Jesse Väänänen           Lahden Hiihtoseura           26.07,2      0.40,9
  3. Janne Mononen            Rekolan Raikas               26.14,2      0.47,9
  4. Alexander Schwarz        Vuokatti Ski Team Kainuu     26.15,1      0.48,8
  5. Mikko Kemppainen         Vuokatti Ski Team Kainuu     27.35,4      2.09,1
  6. Kalle Hyvärinen          Noormarkun Nopsa             27.41,0      2.14,7
  7. Ronald Bäckström         Borgå Akilles                27.43,3      2.17,0
  8. Kalle Lassila            Vetelin Urheilijat           27.48,2      2.21,9
  9. Daniel Schwarz           Vuokatti Ski Team Kainuu     27.53,1      2.26,8
 10. Jari Joutsen             Joutsan Pommi                28.15,2      2.48,9
 11. Jukka Vanhapiha          Aavasaksan Urheilijat        28.46,5      3.20,2
 12. Aigars Kalnups           Latvia                       28.54,5      3.28,2
 13. Iiro Vilhunen            Keravan Urheilijat           29.13,3      3.47,0
 14. Vaclav Haman             Tsekki                       29.16,8      3.50,5
 15. Jonas Thor Olsen         Tanska                       29.31,5      4.05,2
 16. Markus Knutgård          Haparanda SKT Ruotsi         30.21,7      4.55,4
 17. Mikko Kauppi             Kalajoen Junkkarit           31.11,1      5.44,8
 Keskeytys   2
  - 439.  27439094  Juho Harjula             Lapin Veikot
  - 432.  27519697  Markus Nilsson           IF Minken
 Poisjäänyt  9
  - 445.  27508734  Marko Maaninka           Kuusamon Erä-Veikot
  - 438.  27536146  Hannu Paaso              Alatornion Pirkat
  - 437.  25925429  Harri Anttila            Haapaveden Urheilijat
  - 433.  3550058   Sandis Kemers            Latvia
  - 428.  27550070  Miika Rautio             Karihaaran Visa
  - 426.  27451564  Mikko Ikonen             Pakilan Veto
  - 424.  27502361  Jonas Lindell            IF Länken
  - 422.  3590000   Danny Silva              Portugali
  - 421.  27505973  Keijo Mikluha            Keravan Urheilijat
  
Sarjaluettelo